Historia klubu

Międzyszkolny Klub Sportowy

jest kontynuacją tradycji piłki ręcznej w Grudziądzu, która datuje się od roku 1950.
W tym czasie powołano sekcję Piłki Ręcznej przy klubie sportowym „RUCH” Grudziądz, działający przy dużych zakładach przemysłu gumowego „Pe-Pe-Ge" znanego w kraju jak i za granicą z produkcji obuwia sportowego, obuwia zawodowego, materacy turystycznych oraz tratw ratowniczych.

W ówczesnym czasie w klubie działały prócz piłki ręcznej, piłka nożna, koszykówka, boks, hokej na trawie, lekkoatletyka oraz szachy.

W 1950 roku powstała sekcja 11 – osobowej piłki ręcznej tzw. szczypiorniak, która brała udział w rozgrywkach ligowych ( II liga) aż do baraży o wejście do I ligi – rok 1960 i 1961.

Barwy reprezentowali zawodnicy: Czubek Józef, Krysik Gerard, Korczak Eugeniusz, Józefowicz Bronisław, Penski Bronisław, Pulkowski Felicjan i wielu innych.

Od roku 1967 w Polsce zapanowała niepodzielnie piłka ręczna w wersji 7 – osobowej.

W 1968 roku klub przyjął nazwę „STOMIL”, drużyna pod nową nazwą zdobywała pięciokrotnie Mistrza Okręgu ( daw. woj. Toruńskie, Włocławskie, Bydgoskie) lata 1971 – 1976.

Jako ciekawostkę należy dodać, że w połowie lat 60-ych istniała drużyna piłki ręcznej dziewcząt w Klubie Szkolnym „EKONOMIK” natomiast z początkiem lat 80-ych przy Szkolnym Klubie Gastronomik „ORBITA”. Dziewczęta uczestniczyły w rozgrywkach wojewódzkich a na zawody ligowe przychodziły rzesze grudziądzkich kibiców.

Należy wspomnieć, że w okresie 1960 – 1970 Grudziądz był siedzibą Okręgowego Związku Piłki Ręcznej a Prezesem pozostał były zawodnik Penski Bronisław.

Męska piłka ręczna w Grudziądzu pod szyldem „STOMIL” istniała do roku 1991, trudna sytuacja gospodarcza w kraju miała wpływ również na grudziądzkie zakłady przemysłu gumowego.

To wszystko spowodowało, że główny promotor wycofał się z finansowania sportu w Grudziądzu, powoli sekcje STOMILU zaczęły zawieszać swoją działalność w tym również piłka ręczna. Ostatni sezon „STOMIL Grudziądz” w III lidze (obecna II liga) rozegrał w 1990/1991, zajmując 6 miejsce.

W roku 1998 zebrało się grono działaczy, byłych zawodników i miłośników sport, którzy postanowili reaktywować sekcje koszykówki i piłki ręcznej w Grudziądzu, przyjmując nazwę nowo powstałego klubu na: Międzyszkolny Klub Sportowy Grudziądz.

Powstały Zarząd Założycielski MKS Grudziądz, wybrał Prezesa klubu, pozostał nim były koszykarz, świetny pedagog oraz propagator sportu młodzieżowego śp. Krzysztof Kupczyk.

W roku 2000 po raz pierwszy w rozgrywkach wojewódzkich wystąpili piłkarze ręczni z rocznika 86/87 a trenerem pozostał Sylwester Ziółkowski, w roku następnym wystąpili po raz pierwszy w DMP Juniorów Młodszych w Białej Podlasce. Sezon 2001/2002 to Mistrzostwo Województwa Młodzików rocznik 88/89.

Od tego okresu sekcja piłki ręcznej rozwija się dynamicznie, rokrocznie są zgłaszane następne roczniki we wszystkich kategoriach wiekowych.

W 2005 roku powstała pierwsza drużyna seniorów oparta na juniorach, wychowankach, która awansowała do II ligi mężczyzn w roku 2006, gdzie występuje do dnia dzisiejszego.

Największe sukcesy MKS Grudziądz

Mistrzostwo Województwa Mistrzostwa Polski Młodzieżowców II liga
2001/2002 – Młodzik 2009 – Wicemistrz Polski – Płock 2006/2007 – V msc.
2004/2005 – Junior Młodszy 2010 – IV msc. – Koszalin 2007/2008 – III msc.
2007/2008 – Junior   2012/2013 – IV msc.
2012/2013 – Junior   2013/2014 II msc. – baraż o I Ligę
2012 – I msc. OSM – Tarnów, Kadra
Wojewódzka i zawodnicy MKS Grudziądz
(Szwejkowski Filip i Prietz Tomasz)
Od 2011 roku, klub pozostał jedno sekcyjny, sekcja piłki koszykowej wystąpiła z klubu.